</header>

ویژگی ورق کامپوزیت

مصالح مورد استفاده در نمای کامپوزیت

ویژگی ورق کامپوزیت

ویژگی ورق کامپوزیت

یکی از ویژگی های ورق کامپوزیت ، سبک بودن این نوع نماست. با توجه به سازه های جدید ساختمانی که در مهندسی جدید سعی بر آن شده است که سبک ساخته شود، در واقع مصالح استفاده شده در سازه ساختمان سبک باشد تا در صورت وقوع مواردی چون زلزله آسیب کمتری به ساکنان ساختمان برسد. امروزه سبک بودن سازه ها ، یکی از مسائل مهم در مصالح ساختمانی است. ورق کامپوزیت نیز از نظر نما یکی از مصالح به شمار می رود.

در این قسمت قصد داریم ویژگی سبک وزن بودن ورق کامپوزیت را نسبت به مصالح دیگر مقایسه نماییم.

وزن سنگ گرانیت به میزان ۸۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم در هرمتر مربع است یعنی ۱۰۰ کیلوگرم به وزن و فشار روی ساختمان اضافه می شود. به عنوان مثال یک نما ۵۰۰ متری در یک ساختمان در صورت استفاده از سنگ گرانیت در حدود ۵۰٫۰۰۰ کیلوگرم به سازه ساختمان و نیز ساختمان فشار وارد می گردد. و بنا بر این سازه می بایست وزن مذکور را تحمل نماید .در مورد نمای سیمانی نیز با توجه به بررسی های بعمل آمده هر مترمربع از نمای سیمانی ، ۷۰ الی ۸۰ کیلوگرم وزن به نمای ساختمان تحمیل می نماید . مجدداً اگر یک ساختمانی با هزار متر نما در نظر بگیریم و این ساختمان از نمای سیمانی استفاده نماید، ۸۰٫۰۰۰ کیلوگرم بار وزنی به سازه و ساختمان وارد می گردد.

نمای دیگری که بعضاً در ساختمان ها استفاده می شود، استفاده از شیشه است . همانطور که می دانید نمای شیشه با پروفیل آلومینیومی استفاده می گردد. با فرض آن که نمای شیشه با قطر ۶ میلی متر در نظر گرفته شود ، با توجه به بررسی های به عمل آمده هر مترمربع از شیشه حدوداً ۳۰ الی ۳۵ کیلوگرم وزن دارد . بنابراین اگر مجدداً ساختمانی را با نمای ۵۰۰ متر درنظر بگیریم، حدوداً ۱۷٫۵۰۰کیلوگرم به سازه ساختمان فشار وزنی وارد می آورد. ویژگی ورق کامپوزیت این است که این فشارها را در وزن به سازه وارد نمی کند .

در موردی دیگر فرض کنید که ورق آلومینیوم صرفاً برای نما استفاده گردد ، کما اینکه در نماهای قدیم از آن استفاد می شد. با بررسی های انجام گرفته ورق آلومینیوم ۴ میلی متر، حدود ۲۵ کیلوگرم در هر مترمربع وزن دارد.

حال به فرض آنکه یک ساختمان دارای نمای ۵۰۰ متری باشد ، حدود ۱۲٫۵۰۰ کیلوگرم وزن به سازه ساختمان وارد می آورد.

در مقایسه با مثال هایی که گفته شد ، ویژگی ورق کامپوزیت این است که هر مترمربع حدود ۱۵ کیلوگرم وزن دارد .یعنی به عبارتی اگر نمای ۱۰۰۰ متری درنظر گرفته شود ، ۱۵٫۰۰۰ کیلوگرم فشار وزنی بر روی نما خواهد داشت.

بنابراین در مقایسه با سنگ گرانیت از نظر وزنی ورق کامپوزیت حدود یک ششم وزن کمتری دارد .و وزن ورق کامپوزیت نسبت به نمای سیمانی حدود یک پنجم ، نسبت به نمای شیشه یک سوم و خود ورق کامپوزیت نسبت به ورق آلومینیوم حدود یک دوم وزن کمتری دارد که یکی از سازه های سبک در نماست.

به طور خلاصه ویژگی ورق کامپوزیت این است که در مقایسه با نماهای موجود در بازار به نسبت مصالح استفاده شده به میزان چشمگیری سبک است.

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار