</header>

مشخصات ورق کامپوزیت

مشخصات ورق کامپوزیت

مشخصات ورق کامپوزیت

مشخصات ورق کامپوزیت

در این مقاله ، سعی بر آن است که مشخصات ورق کامپوزیت از نظر فنی و ظاهری بررسی و به شما مخاطب گرامی، ارائه گردد که از چند جنبه به آن پرداخته می شود.

ابتدا مشخصات ورق کامپوزیت را از نظر عوامل تشکیل دهنده مورد بررسی قرار می دهیم. معمولاً ورق کامپوزیت ، متشکل از دو لایه ورق آلمینیوم و هسته میانی آن را پلیمر یا پلاستیک تشکیل می دهند . البته در رابطه با ورق های کامپوزیت نسوز ، در هسته مرکزی از مواد معدنی طبیعی استفاده می گردد که ضد حربق باشد . هم چنان که پلیمر مورد استفاده در ورق کامپوزیت، معمولا به صورت کند سوز وخود خاموش شونده مورد استفاده قرار می گیرند که دو ورق آلمینیوم زیروروی سطح مرکزی پلاستیکی را تشکیل داده وبا یک دیگر تشکیل دهنده ورق کامپوزیت هستند. بنابراین دو عامل در تشکیل ورق کامپوزیت، نقش دارند:

۱٫ ورق های آلمینیومی دو طرف ۲٫ هسته مرکزی این ورق

مشخصات ورق کامپوزیت از نظر تنوع رنگ

بیش از ۵۰ نوع رنگ در ورق ها ایجاد گردیده است که این تنوع رنگ موجب گردیده است تا مشتریان با سلایق مختلف بتوانند از ورق کامپوزیت به عنوان یک نمای مدرن استفاده نمایند . رنگ ورق کامپوزیت معمولا به صورت پلی استر و یا pvdf می باشد که بعضاً از رزین هایی استفاده می شود که تحت عنوان نانو نیز از آن نام برده می شود. تنوع رنگ در ورق کامپوزیت معمولا رنگ های مرسوم و همچنین رنگ های طرح دار مثل ورق کامپوزیت طرح سنگ ، طرح چوب ، طرح آینه ای می باشد که به فراخور حال مشتری از آن استفاده می نماید.

مشخصات ورق کامپوزیت از نظر ابعاد ورق

معمولا ورق کامپوزیت در ایران در ابعاد ۱٫۲۵ در ۳٫۲۰ متر که مجموعا هر ورق کامپوزیت با ابعاد نام برده تشکیل ۴ متر مربع روی هر ورق می باشد یا به عبارتی هر ورق کامپوزیت به متراژ ۴ متر مربع مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات ورق کامپوزیت از نظر شرکت تولید کننده

یکی از مسائلی است که مشتری در هنگام خرید آن را در نظر می گیرد . در حال حاضر حدود ۱۰ شرکت معتبر در ایران نسبت به تولید ورق کامپوزیت اقدام می نمایند. به عنوان مثال: ورق کامپوزیت آلوتک ، آلومی پیک، آلومکس ، آلواستون ، آلکو استون ، گلکسی ، اطلس بوند و … که این ورق ها ایرانی هستند. البته مواد اولیه آن ها خارجی است ولی تولید کننده آن ایرانی می باشد. ورق های خارجی نیز در بازار به انتخاب مشتری مورد استفاده قرار می گیرند.

مشخصات ورق کامپوزیت از نظر انعطاف

یک مصالح کاملا انعطاف پذیر است به طوری که می توان آن را به صورت دایره ، مخروط و هرگونه اشکال هندسی در آورد و استفاده از لیزریا دستگاه سی ان سی نمونه هایی از انعطاف ورق کامپوزیت می باشند که مشتری معمولا برای ارائه سلایق خود بر روی ورق کامپوزیت از آن استفاده می نماید . از دیگر مشخصات ورق کامپوزیت می توان به وزن آن اشاره نمود که معمولا ۵ تا ۸ کیلوگرم وزن دارد که نسبت به سایر مصالح ۵۰ تا ۹۰ درصد سبک تر است یعنی وزن ورق کامپوزیت به سازه فشار نمی آورد و با توجه به ساختمان های جدید که ضد زلزله یا استفاده از سازه های سبک است ، تا کمترین وزن را به ساختمان وارد نماید ، ورق کامپوزیت از نماهای بسیار سبک در این نوع مصالح می باشد.

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار